Poznawczo – Behawioralna Psychoterapia Krótkoterminowa:
Skupia się ona na zgłaszanym przez osobę problemie i znalezieniu / znajdywaniu jego konstruktywnego rozwiązania / rozwiązań.
Jako psychoterapeuta posługuję się tutaj metodami:
Psychoterapii poznawczej – aby stworzyć konceptualizację problemu.
W dalszej kolejności metodami terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach – aby uruchomić perspektywę szukania rozwiązań.
Następnie metodami psychoterapii behawioralnej – aby wprowadzić nowe rozwiązania w życiu, uruchomić nowe działanie.
Podkreślić należy słowo konstruktywnego. Ludzie bowiem próbują radzić sobie w różny sposób – czasem auto/destrukcyjny. Psychoterapia zmierza zdecydowanie w przeciwnym kierunku. Psychoterapia krótkoterminowa, jak sama nazwa wskazuje, jest ograniczona w czasie. O jej zakończeniu decyduje rozwiązany problem. Nie powinna przekraczać kilkunastu sesji. Odbywa się zazwyczaj raz bądź dwa razy w tygodniu. Sesje trwają 50-60 minut.
Integracyjna Psychoterapia Długoterminowa:
Skupia się ona na człowieku i jego funkcjonowaniu w ogóle.
Czasem ludzi dotykają powtarzające się problemy: w relacjach, w sferze zawodowej lub inne. Nie chcą tego. Sami nie wiedzą jak to się dzieje. Tym razem przecież miało być inaczej (…). Nie potrafią uwolnić się od nich i niekoniecznie lub nie tylko jest to kwestia braku pomysłu na konstruktywne rozwiązanie, lecz bardziej poczucie pułapki, wewnętrznego zniewolenia.
W tym przypadku zastosowanie ma psychoterapia długoterminowa. Przesuwa ona uwagę w stronę osobowości. Zmierza do zmiany człowieka, jego charakteru. Charakter kształtuje się od wczesnego dzieciństwa, dlatego, aby psychoterapia była skuteczna – przyniosła rozwojową zmianę musi trwać dłużej.
Realizowana przeze mnie psychoterapia długoterminowa trwa przeciętnie do roku czasu. Tylko w uzasadnionych przypadkach utrzymuję kilkuletnią pracę psychoterapeutyczną. Sesje zazwyczaj są cotygodniowe. Trwają 50-60 minut. Jako psychoterapeuta posługuję się tutaj modelem psychoterapii integracyjnej (zgodnie z nurtem kształcenia podyplomowego), co oznacza, że korzystam z metod różnych podejść psychoterapii (tj. poznawczego, behawioralnego, systemowego, psychoanalitycznego, skoncentrowanego na emocjach). Dopasowuję je indywidualnie do profilu osobowości pacjenta nad czym nadzór merytoryczny sprawuje superwizja. Opieram się na modelu 7 ścieżek integracji Prof. J. Mellibrudy.